Jak a proč psát meta tagy title a description

Obsah každé webové stránky je souborem několika prvků a každý z nich má určitá specifika. Titulek říká, o čem stránka je. Popis rozšíří titulek o doplňkovou informaci. Následuje samotný obsah, který se skládá z textu, jeho stylů, obrázků a odkazů. Často jsou součástí obsahu i videa nebo animace. Meta tagy patří mezi základní stavební prvky každé webové stránky. Jsou součástí kódu webové stránky. Obsahují různé informace, které jsou často běžnému čtenáři skryty, jako třeba kdo je autorem webu. Některé jsou však viditelné a jsou důležité jak pro lidi, tak pro vyhledávače. A to je právě meta title (titulek) a meta description (popis).

Co je meta title

V hlavičce každé webové stránky by měl být titulek, čili párová značka < title >. Ten obsahuje základní informaci, o čem stránka je. Takový titulek se pak zobrazuje nejen na vyhledávačích, ale také na záložkách či kartách prohlížečů. Díky tomu víte, proč máte otevřené záložky a co v nich aktuálně naleznete.


Vliv title na SEO

Pokud optimalizujete stránku, právě titulek bude jedním z faktorů, jestli vyhledávač váš obsah nabídne hledajícímu a jestli hledající takový obsah opravdu hledá a web navštíví. Titulek by proto měl obsahovat klíčová slova, která jsou k dané stránce nejrelevantnější. Pokud tedy píšeme obsah o životě Járy Cimrmana, je vhodné do titulku napsat například „Jak žil Jára Cimrman“.


Co do titulku napsat

Při tvorbě obsahu samotného title platí několik pravidel. Důležitá slova by měla být na jeho začátku, píšeme je tedy v textu co nejvíce vlevo. Když chci být vidět na klíčové slovo „růžová motorka“, je lepší napsat titulek takto:

Růžová motorka, která mi stála pod okny

Místo:

Jak jsem si jednoho dne všiml, že je venku růžová motorka

Rozhodujícím faktorem bude obsah stránky, ale špatně napsaný titulek může udělat více škody než užitku. Titulek stránky by měl být unikátní. Nebo přinejmenším zajímavý. Titulek by vás měl odlišit od konkurence. Je důležité uvědomit si, že titulek má také velký marketingový význam. Je to totiž první informace o vaší stránce, kterou hledající na vyhledávači vidí. A vy jednoznačně chcete zaujmout a také podat relevantní odpověď čtenáři. Titulek (ale i popisek) se navíc zobrazuje, pokud odkaz sdílíte na sociálních sítích.


Nezapomeňte na svůj brand

Název vaší firmy nebo značka může pomoci stávajícím zákazníkům nalézt právě vás, zároveň můžete sami sobě udělat reklamu. Když si třeba koupíte webové stránky od studia 7divs a budete spokojení, pro další aktivity budete chtít za partnera právě je. Ale co když si zrovna nevzpomínáte na název, protože uteklo několik let? Chvíli budete hledat, až něco od tohoto producenta naleznete, ten ztracený kontakt opět získáte. Lidé také hledají přímo s brandem spojené dotazy, takže když chtějí mikrovlnku od Vojty Horáka, zadají do vyhledávače „mikrovlnka Horák“.

Titulní stránka většinou slouží právě pro prezentaci vaší značky. Proto brand bude na začátku.

Vojta Horák | Chodím do práce a platím daně

Další stránky webu však budou zaměřené na konkrétní témata. Proto dáme brand na konec.

Psaní nudného obsahu pro weby | Vojta Horák


Optimální délka titulku

Staré pravidlo, kterého se má smysl držet je psát titulek mezi 50 – 60 znaky. Tím nic nezkazíte. Úplně přesné to však není. Google zobrazuje i titulky delší a celé je to závislé na počtu pixelů a relevantnosti obsahu vůči hledanému výrazu. Maximum je mezi 466 a 469 pixelů. Jednotlivá písmena se liší svou šířkou, což je logické, protože „i“ je daleko hubenějším znakem než „m“. Vidíte? Takže pokud budeme používat hodně „i“ a třeba „j“, můžeme se dostat na titulek, který má až 117 znaků. Nejde však o délku, ale o kvalitu poskytnuté informace. Moje osobní pravidlo je držet 55 znaků a jsem v pohodě, zcela výjimečně musím titulek upravit. Za rok zhruba ve dvou případech. Google však dnes pracuje s obsahem chytřeji. Pokud napíšu obsah na téma „Sušičky a jejich opravy“ a použiji stejný titulek, Google může ve výpisu stránku zobrazit například jen jako „Oprava sušičky“, pokud přímo toto klíčové slovo hledáte a pokud zrovna váš obsah je relevantní a lepší než konkurence. To se však stává pouze v případech, kdy je titulek nešťastně napsaný.

Pro kontrolu počtu znaků můžete použít třeba Lettercount.com, případně na pixely přesně to napíše Page Title Pixel Meter. Na iPadu a dalších mobilních zařízeních jsem zaznamenal i zobrazení delšího titulku. Na desktopu tento jev však zatím pozorovatelný není.

Díky nástroji SEMOR jsme s kolegy mohli analyzovat zastoupení originálních a vyhledávačem vytvořených titulků.
Pro Google vycházíme ze vzorku 105 924 stránek, které se zobrazily na 3 a více různých klíčových slov.
Pro Seznam vycházíme ze vzorku 109 992 stránek, které se zobrazily na 3 a více různých klíčových slov.

Jak si stál meta title?

Google zobrazil různé title pro 4.9% vstupních stránek.
Seznam Zobrazil různé title pro 0.3% vstupních stránek

Příklad výsledků webu http://www.kkpodlahy.cz (meta titulek: "Podlahářství Praha - kompletní pokládka a dodání podlahových krytin.")

"pokládka plovoucí podlahy praha" - toto klíčové slovo je relevantní k obsahu, Google tedy zobrazil titulek původní.
"pokládka podlahy" - není přímo obsaženo v title, obsah však relevantní je, Google tedy zobrazuje: "Pokládka podlah - Praha".
"pokládka plovoucí vinylové podlahy" - není obsažené přímo v title, obsah však na webu je, vidíme tedy: "Pokládka podlah".


Co je meta description

Popis stránky říká lidem i vyhledávačům, o čem stránka je. To znamená, že byste měli zkusit lehce rozepsat to, co se do titulku nevešlo. Meta description má vliv především na čtenáře. Pokud uvidí dva podobné titulky, pravděpodobně bude číst i popisky a vyhraje ten lepší.


Vliv popisu na SEO

Obsah popisu nemusí mít vliv na pozici webu ve vyhledávání. Zatím se nám nepodařilo zdokumentovat jev, kdy by změnou description došlo ke změně pozice. Jenže vyhledávání má mnoho hodnotících faktorů. Pokud máte smysluplný popisek stránky, lidé spíše budou chodit k vám než ke konkurenci. Takže váš web bude najednou atraktivnější. Tím se vyšplhá na lepší pozici. Takže description nezmění pozici přímo, ale pouze může pomoci oblíbenosti vaší stránky. Může totiž zvýšit CTR (click-through rate), neboli míru prokliku. Je to logické, pokud hledáte radu, jak napsat meta description, bude vás zajímat text ve smyslu:

Přečtěte si, jak napsat efektivní a oblíbený meta description, který vám přivede nové zákazníky a těm stávajícím přidá karmu, zdraví a štěstí.

Konkurence se pak prezentuje třeba popiskem:

Meta tag Description slouží pro krátký popis obsahu stránky. ... kliknou na odkaz, který má u sebe zobrazený autorem pečlivě napsaný text, než ...


Optimální délka popisu

Délka popisu byla v prosinci 2017 prodloužena. Dříve jsme používali 140-155 znaků, nyní Google zobrazuje až 300 znaků. Pokud však píšete obsah na českém trhu, musíte brát v potaz i Seznam. Osobně mi nejlépe fungují popisky okolo 145 znaků. Ale je více způsobů, jak s tím pracovat.

Můžete napsat dlouhý popisek, který bude mít oněch 300 znaků (nebo 923 pixelů). A závisí na konkrétním výrazu a kvalitě popisu, jestli jej vyhledávač zobrazí. Pokud ne, zobrazí zkrácenou verzi, což může ukončit třemi tečkami, pokud to zrovna nevyjde na konec věty. Někdy si vyhledávač vytáhne lepší description přímo z obsahu vaší stránky.

Pro kontrolu počtu znaků lze opět použít Lettercount.com.


Co do popisu napsat

Kromě toho, co čtenáře čeká na stránce, můžete také v popisu pracovat s marketingovým sdělením. Některé servery proto do popisku uvedou třeba produkt, dobu dodání a konkurenční výhodu. Záleží na tom, co zrovna popisujeme. Jinak tvoříme popisky pro e-commerce, jinak pro informační weby. Takže u žehličky určitě lidem napíšeme třeba informaci o dodání tentýž den a prodloužené záruce. V oblasti informační se naopak do popisu hodí opravdu otevřít téma, protože to je pravděpodobně to, co zákazník hledal.

S popisem se dá pracovat různě. Dnes můžete v popisu nalézt i emotikony, jenže některé iOS emotikony nefungují na Androidu, a naopak. A pak se zobrazují čtverečky a podobné znaky místo obrázku. Některé jsou však univerzální a fungují všude. Není na škodu do začátku popisu napsat klíčové slovo. Vyhledávače je ztuční a čtenář pak může nabýt dojmu, že našel to správné.

Pokud se vaše stránka zobrazí ve vyhledávači, popis může opravdu rozhodnout o tom, jestli člověk zavítá na váš web. Proto je dobré se jim pověnovat. Na pozice však přímý vliv nemají. V případě, že optimalizujete e-shop s 20 000 produkty, pravděpodobně nebudete mít kapacitu na to, abyste vyplnili všech 20 000 popisů. Proto je ideálním řešením nechat pole description prázdné. Google si popisek vytvoří sám z obsahu a vy zabráníte strojovému generování nesmyslů, které váš web ještě před návštěvou mohou degradovat. Alespoň vizuálně ve výpisu vyhledávače.


Systém SEMOR ovládáme a proto rádi

...

Daniel Kovalčík SEO specialista

...

Roman Španiel SEO/PPC specialista

...

Silvie Dluhošová SEO specialistka

...

Stanislav Vasko Online marketing, webová analytika, procesní a aplikační analytik

...

Vít Reisiegel SEO specialista už od roku 2005, analytik, marketingový specialista

...

Tomáš Stýskala SEO specialista